22 listopada, 2024

Rosyjska giełda otworzyła się wzrostem indeksów Moskiewskiej Giełdy i RTS o 0,3-0,4%, na czele z Gazpromem

Rosyjska giełda na początku notowań w środę koryguje w górę w ślad za światowymi giełdami, doniesienia o nowych antyrosyjskich sankcjach Zachodu działają odstraszająco; Indeksy Moskiewskiej Giełdy i RTS dodawały 0,3-0,4% obrotów na minutę, na czele z papierami Gazpromu.

Do 10:01 czasu moskiewskiego indeks Moscow Exchange wyniósł 2077,19 pkt (+0,3%), indeks RTS – 1180,09 pkt (+0,4%); ceny większości „blue chipów” na moskiewskiej giełdzie wzrosły w granicach 1,3%.

Dolar spadł do 54,95 rubla (-0,4 rubla).

Akcje Gazpromu (+1,3%), uprzywilejowane akcje Surgutnieftiegazu (+1%), akcje Inter RAO (+0,9%), Aeroflot (+0,8%), Polymetal (+0,8%), VTB (+0,7 %), wpływy OZON (+0,6%), akcje Yandex (+0,5%), Sbierbank (+0,4% i +0, 1% akcji uprzywilejowanych), Gazprom Nieft (+0,3%), Tatnieft (+0,3%) , Moskiewska Giełda (+0,2%), Rosnieft (+0,2%) , Przychody Grupy TCS (+0,2%), udziały MTS (+0,1%), AFK Sistema (+0,1%), NOVATEK (+0,1%).

Aeroflot wznowi regularne loty pasażerskie Moskwa-Pekin . Loty będą obsługiwane raz w tygodniu Airbusem A330.

Akcje MMK (-0,6%), Siewierstal (-0,5%), ALROSA (-0,3%), Surgutnieftiegaz (-0,3%), Magnit (-0,3%), PJSC Polyus (-0,2%), RusHydro (-0,2 %), NLMK (-0,1%).

We wtorek wieczorem francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna ogłosiła decyzję UE o zaostrzeniu indywidualnych sankcji wobec Rosji, w tym o 55 osób na listach sankcyjnych.

18 lipca wzięła udział w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych UE w Brukseli, gdzie omówiono dodatkowe sankcje, których propozycja jest obecnie rozpatrywana przez Komitet Stałych Przedstawicieli (Coreper) krajów UE i ma uzgodnione przez nich w środę.

Oceny analityków
Według głównego analityka Promsvyazbanku Władimira Sołowiowa, w środę rano rynki zagraniczne wykazują dodatnią dynamikę. W „zielonej” strefie znajdują się także kontrakty na akcje europejskie, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, gdzie opublikowano dane o inflacji konsumenckiej: w czerwcu nastąpiło przyspieszenie wzrostu do 9,4% (wobec 9,1% w maju).

Ze znaczących raportów należy wyróżnić Teslę, Alcoa, United Airlines. Dynamika rynków zależeć będzie od prezentowanych wyników. Generalnie nie jest wykluczone, że w środę rynki światowe będą dalej rosnąć.

Spodziewane jest również odreagowanie na rosyjskiej giełdzie, indeks moskiewskiej giełdy będzie próbował oddalić się od lokalnego minimum. Na chwilę obecną docelowy zakres dla indeksu pozostaje – 2050-2100 pkt.

Aleksiej Antonow, szef doradztwa inwestycyjnego w Alor Broker, również uważa, że ​​indeks moskiewskiej giełdy ponownie spróbuje odbić się w górę.

W przededniu wycofania się indeksu giełdy moskiewskiej po odcięciu dywidend Surgutnieftiegazu, Rostelekomu i Transniefti, został powstrzymany przez wzrost gazet Gazpromu z wiadomością, że spółka zacznie w czwartek pompować gaz przez Nord Stream, zgodnie z harmonogramem zakończenia profilaktyki. Ze względu na brak turbin gazociąg nie będzie pracował z pełną przepustowością, ale to już dobrze, bo wcześniej istniały obawy, że Rosja całkowicie przestanie zaopatrywać Europę w gaz. Na dalszy wzrost akcji Gazpromu jest jednak za wcześnie.

Akcje Sbierbanku i VTB w środę mogą wyglądać lepiej niż rynek. Bank „Saint-Petersburg” z ponad 13% półrocznymi dywidendami jest nadal interesujący dla inwestycji średnioterminowych. W rezultacie w środę prawdopodobna jest kolejna próba odbicia się rynku, ale dla średnioterminowych inwestorów lepiej jest zająć pozycję wyczekiwania.

Rynek z dużym prawdopodobieństwem kupi wiele papierów wartościowych znacznie taniej: prawdopodobieństwo pozostawienia indeksu moskiewskiej giełdy poniżej 2000 punktów pozostaje wysokie. W środę rubel może dalej umacniać się przed płatnościami podatków, powiedział Antonow.

W USA indeksy giełdowe wzrosły o 2,4-3,1%, najszybsze tempo od prawie miesiąca. Nasdaq (+3,1%) prowadził wzrosty, ponieważ akcje dużych spółek technologicznych, w tym Apple (+2,7%) i Alphabet (+4,4%), odbiły po spadku dzień wcześniej.

Wskaźniki wszystkich 11 grup branżowych S&P 500 zakończyły sesję na plusie, przy czym subindeksy telekomunikacyjne, finansowe i przemysłowe wykazały największe wzrosty, zauważa Market Watch.

Według Departamentu Handlu USA liczba nowych budynków w kraju w czerwcu spadła o 2% w porównaniu do maja i wyniosła 1,559 mln (najniżej od kwietnia 2021 r.), przy prognozach wzrostu na poziomie 1,58 mln, podał Trading Economics. Według zrewidowanych danych w maju liczba nowych budynków wyniosła 1,591 mln, a nie, jak wcześniej informowaliśmy, 1,549 mln.

Sytuacja w Azji
W środę pozytywna dynamika indeksów giełdowych panuje również w Azji (japoński Nikkei 225 wzrósł o 2,7%, południowokoreański Kospi – o 0,7%, chiński Shanghai Composite – o 0,8%, Hang Seng z Hongkongu dodaje 1,4%), „plus” amerykański kontrakty na akcje (kontrakt na S&P500 wzrósł o 0,4%).

Ludowy Bank Chin (PBOC, Bank Centralny) utrzymał w środę swoją podstawową stopę procentową pożyczek (LPR) przez okres jednego roku na poziomie 3,7% w skali roku, a stopę oprocentowania kredytów pięcioletnich na poziomie 4,45% w skali roku. Ponadto chiński bank centralny wstrzyknął 3 miliardy juanów (444,9 miliona dolarów) do krajowego systemu finansowego w ramach siedmiodniowej operacji reverse repo.

Prezes Banku Rezerw Australii (banku centralnego kraju) Philip Low spodziewa się, że inflacja przyspieszy w drugim kwartale i uważa za konieczne podjęcie działań, aby przywrócić wskaźnik do 2-3%. W pierwszym kwartale ceny konsumpcyjne w kraju wzrosły o 5,1% w ujęciu rocznym. Dane za kwiecień-czerwiec zostaną opublikowane w przyszłym tygodniu.

Ponadto w swoim wystąpieniu w Melbourne Lowe powiedział również, że neutralna kluczowa stopa przy obecnym poziomie inflacji powinna wynosić co najmniej 2,5%, podczas gdy na tym etapie jest to około 1,35%.

Ceny oleju
Na rynku ropy na sesji azjatyckiej w środę ceny są korygowane w dół po wzroście dzień wcześniej do maksimów od początku lipca. Koszt wrześniowych kontraktów terminowych na Brent do 10:01 czasu moskiewskiego w środę wyniósł 106,12 USD za baryłkę (-1,2% i +1% we wtorek), sierpniowa cena WTI wyniosła 102,82 USD za baryłkę (-1,3% i +1,6% dziennie zanim).

Cena ropy spadała przez większą część ostatniej sesji, ale pod koniec handlu przeszła w fazę wzrostową i zaktualizowała maksima od początku lipca (Brent – ​​od 4 lipca, WTI – od 8 lipca) w obawie przed działaniami rządu USA. przeciwdziałanie zmianom klimatycznym wpłynie negatywnie na produkcję ropy naftowej w kraju, pisze MarketWatch.

Prezydent USA Joe Biden zobowiązał się we wtorek do podjęcia „silnych działań wykonawczych” w celu zwalczania zmian klimatycznych i wspierania energii odnawialnej, nie podając szczegółów takich działań.

Tymczasem dane opublikowane w nocy przez Amerykański Instytut Naftowy (API) wskazały na wzrost zapasów ropy w USA w zeszłym tygodniu o około 1,5 mln baryłek. Eksperci z S&P Global Commodity Insights spodziewali się wzrostu o 400 000 baryłek.

Oficjalne statystyki Departamentu Energii USA dotyczące zapasów ropy naftowej i produktów naftowych zostaną opublikowane w środę o 17:30 czasu moskiewskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.