Akcje Pietropawłowska zostały wycofane z LSE od środy, podała giełda.
W poniedziałek Pietropawłowsk poinformował, że firma powołała zewnętrznych menedżerów, co oznacza rozpoczęcie postępowania upadłościowego. Następnie spółka złożyła wniosek o anulowanie notowania akcji i obligacji zamiennych na LSE oraz zaprzestanie obrotu akcjami na Giełdzie Moskiewskiej.
Wpisanie Gazprombanku, który był głównym wierzycielem i nabywcą Pietropawłowska na listę sankcji Wielkiej Brytanii, utrudniło spółce sprzedaż złota i obsługę zadłużenia, kopalni złota zaczęła nie spłacać odsetek. W kwietniu Gazprombank zażądał od Pietropawłowska wcześniejszej spłaty 201 mln USD, w tym odsetek od kredytu spółki-matki oraz 87,1 mln USD linii kredytowych spółek zależnych. Niedługo potem przeniósł roszczenia z tytułu zobowiązania spółki dominującej na spółkę związaną z UMMC, a „córki” na spółkę „Nordic”. Nie uwolniło to jednak górnika od wcześniejszej spłaty zobowiązań.
Pietropawłowsk zaangażował konsultantów do przeanalizowania opcji wyjścia z obecnej sytuacji, w tym ewentualnej sprzedaży udziałów firmy w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Według poszukiwacza złota negocjuje on z dwoma potencjalnymi nabywcami.
Pietropawłowsk wydobywa złoża złota w regionie Amur i jest jednym z 5 największych rosyjskich wydobywców złota. Konstantin Strukow pozostaje największym udziałowcem Pietropawłowska z udziałem około 29%.